Wskazówki dietetyczne – zbalansowana dieta dla zdrowia

Na tej stronie znajdziesz ogólne wskazówki i rekomendacje dotyczące zdrowego żywienia. Być może nie wszystkie będą dotyczyły Ciebie – jeśli nie jesteś pewny, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Nie pij alkoholu

Alkohol jest największym wrogiem wątroby! Pamiętaj o alkoholu ukrytym, np. w czekoladkach czy innych produktach.

Owoce i warzywa 5 razy dziennie

Jako przekąska czy główny posiłek – jedz owoce i warzywa przynajmniej 5 razy dziennie. To wzmocni Twój układ odpornościowy i wątrobę!

Kilka małych posiłków zamiast trzech dużych

Spożywanie mniejszych posiłków pozwala na ciągłe dostarczanie organizmowi składników odżywczych – bez przeciążania wątroby.

Unikaj pokarmów, które źle tolerujesz

Są to na przykład bardzo tłuste potrawy, niedojrzałe owoce lub warzywa, takie jak kapusta, które mogą powodować wzdęcia.

Stosuj zróżnicowaną i zbilansowaną dietę

W ten sposób Twój organizm niemal automatycznie otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze – a także jedzenie staje się interesujące!

Wybierz delikatne metody gotowania

Właściwe metody przyrządzania posiłków mogą pomóc w zachowaniu ważnych składników i witamin w żywności: gotowanie na parze, gotowanie w szybkowarze i smażenie na powlekanych patelniach z niewielką ilością tłuszczu.

Zawsze jedz powoli i świadomie

Unikaj także jedzenia zbyt gorących i zbyt zimnych potraw.

Używaj świeżych składników

Świeże składniki zachowują wszystkie wartości odżywcze. Kupowanie bardzo świeżej żywności może również uchronić przed pleśnią i innymi substancjami szkodliwymi dla wątroby. Staraj się unika produktów przetworzonych i fast food’ów.

Dowiedz się, skąd pochodzą kupowane produkty

Obecnie wiele produktów spożywczych z przemysłowej produkcji masowej może zawierać trujące i obce substancje. Staraj się więc kupować jak najwięcej lokalnych, ekologicznych produktów – jest to szczególnie ważne dla osób z chorobami wątroby.