Aktywność fizyczna może poprawić jakość życia osób z chorobami wątroby – szczególnie jeśli ćwiczenia te są skonsultowane i zaakceptowane przez lekarza. Sport może mieć pozytywny wpływ na metabolizm – jedną z najważniejszych funkcji wątroby. Aczkolwiek ważne jest, aby znaleźć równowagę: zbyt dużo ćwiczeń, szczególnie kiedy choroba jest w fazie progresji, może prowadzić do dalszych komplikacji. Jeśli nie jesteś pewny, jaki rodzaj ćwiczeń jest dla Ciebie odpowiedni, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Właściwie dobrane ćwiczenia mogą pomóc poprawić krążenie krwi i przepływ żółci, jak również przynieść ulgę przy skurczach jelit lub zaparciach. Generalnie sporty rekomendowane dla osób z chorobami wątroby to marsz, lekki jogging, pływanie, jazda na nartach i łyżwach.
Umiarkowane ćwiczenia fizyczne oraz fizjoterapia w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi są dobrą kombinacją wspierającą leczenie chorób wątroby
Oto przykłady efektywnych ćwiczeń:
- Ćwiczenie na rozgrzewkę: w pozycji pionowej powoli unieś się na palce i opuść. Powtórz 10-12 razy. Za każdym razem delikatnie opuść głowę na bok, aby lekko rozciągnąć, naprzemiennie w lewo i w prawo, bez skręcania szyi.
- Połóż się na lewym boku z wyprostowaną ręką i ugiętym lewym kolanem. Następnie unosząc prawą rękę, zrób wydech i przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej. Powtórz kładąc się na drugiej stronie.
- Wstając na czworakach, podnieś głowę i weź oddech. Powoli przesuwaj prawą nogę do pozycji między ramionami, podczas gdy stopa powinna przesuwać się po podłodze. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie lewą nogą.
- Leżąc na plecach, pedałuj w powietrzu tak, jakbyś jechał na rowerze przez 30-60 sekund.
- Połóż się na lewym boku, a następnie podnieś jednocześnie prawą rękę i nogę.
- Stań na czworakach, a następnie usiądź na piętach i utrzymaj tę pozycję przez 1-2 minuty.
- Wykonuj przysiady z rękami opartymi na biodrach 15-20 razy.
- Podskakuj w górę na dwóch nogach 5-6 razy.