Pierwsze objawy – jak rozpoznać chorobę wątroby

Podejrzewasz, że Twój przyjaciel lub członek rodziny może mieć chorobę wątroby? A może u Twojego przyjaciela lub członka rodziny niedawno zdiagnozowano jakąś chorobę wątroby lub encefalopatię wątrobową? Być może masz wiele pytań i chciałbyś lepiej zrozumieć tę chorobę. Ta strona daje wstępny pogląd, ale nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Jakie są typowe objawy choroby wątroby?

Niestety, często nie ma zauważalnych objawów, które mogłyby ostrzec pacjenta już w początkowej fazie choroby. Są pewne objawy, które mogą wskazywać na chorobę wątroby, ale mogą być też spowodowane innymi przyczynami. Należą do nich najczęściej:

  • uczucie zmęczenia
  • zaburzenia koncentracji
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność, odwrócenie dobowego rytmu snu i czuwania)
  • uczucie ucisku lub ból w prawej górnej części brzucha
  • skłonność do wzdęć
  • utrata apetytu
  • krwawienia z nosa lub skłonność do siniaków

Objawy te nasilają się wraz z postępem choroby. W następnej części dowiesz się więcej o objawach encefalopatii wątrobowej, czyli zaburzeniach funkcji mózgu spowodowanych chorobami wątroby.

Jednakże pamiętaj – jeśli podejrzewasz, że Twój przyjaciel lub członek rodziny może mieć chorobę wątroby, zawsze powinieneś nakłonić go do tego, aby skonsultował się z lekarzem.

Jakie są typowe objawy encefalopatii wątrobowej?

Często pierwszymi osobami, które zauważają typowe objawy encefalopatii wątrobowej są przyjaciele lub członkowie rodziny. Dlatego zwracaj szczególną uwagę, gdy zauważysz następujące objawy, które mogą wskazywać na encefalopatię wątrobową:

  • zmniejszona zdolność koncentracji
  • pogorszenie pamięci
  • zaburzenia motoryki (spowolnienie, drżenia itp.)
  • spowolnienie reakcji
  • wahania nastroju lub zmiany osobowości

Szczególnie, gdy objawy te występują u osoby z przewlekłą chorobą wątroby (głównie marskością wątroby), należy pomyśleć o rozpoznaniu encefalopatii wątrobowej i wykonać dodatkowe badania, które pomogą postawić prawidłową diagnozę.

Dowiedz się więcej o objawach encefalopatii wątrobowej.

Co to jest encefalopatia wątrobowa?

Encefalopatia wątrobowa to zaburzenia funkcji mózgu spowodowane chorobami wątroby.

W przypadku, gdy wątroba jest uszkodzona, nie pełni w wystarczającym stopniu jednej ze swoich podstawowych funkcji – funkcji detoksykacyjnej, polegającej na unieszkodliwianiu substancji toksycznych, które dostają się do organizmu z zewnątrz lub są przez organizm wytwarzane. Jedną z takich substancji jest amoniak. W warunkach prawidłowych jest on przekształcany w wątrobie do mocznika, który następnie jest wydalany z moczem. W przypadku upośledzenia funkcji wątroby amoniak nie jest przekształcany i w nadmiernej ilości dostaje się z krwią do mózgu.

Dowiedz się więcej o encefalopatii wątrobowej.

Jakie są przyczyny encefalopatii wątrobowej?

Szereg procesów zachodzących w organizmie prowadzi do wystąpienia encefalopatii wątrobowej. W szczególności uszkodzona procesem chorobowym wątroba nie jest w stanie w dostatecznym stopniu metabolizować amoniaku. Amoniak jest wytwarzany w procesach metabolicznych. Powstaje głównie w jelitach podczas trawienia białek. Jest również produkowany przez florę bakteryjną jelit. W sytuacjach, kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, amoniak z krwią dostaje się do mózgu. Amoniak jest dla mózgu substancją toksyczną. Uszkadza komórki nerwowe i zaburza pracę mózgu, w konsekwencji czego pojawiają się różne objawy neurologiczne i psychiczne, określane właśnie jako encefalopatia wątrobowa.

Dowiedz się więcej o przyczynach encefalopatii wątrobowej.