Zdrowy styl życia – jak zadbać o swoją wątrobę

Choroby wątroby są obecnie dość powszechne. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą prowadzić do chorób wątroby, ale jest też wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby utrzymać lub poprawić stan wątroby.

Prawdopodobnie dwie najważniejsze zmiany, jakie możemy wprowadzić w stylu życia, to więcej ćwiczeń i zdrowsza dieta. Dlatego poświęciliśmy osobne strony tym tematom:

Istnieje też wiele innych nawyków, które mogą pomóc wątrobie lub ją uszkodzić. Poniższa lista przedstawia niektóre z nich, ale nie jest wyczerpująca i nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Zachowaj umiar w spożywaniu alkoholu

Dla wielu osób alkohol jest ważnym elementem życia społecznego – prawie każdy lubi od czasu do czasu wypić drinka. Ale picie zbyt dużo może być szkodliwe dla naszego zdrowia na wiele sposobów, może nawet zniszczyć naszą wątrobę. Jeśli nie jesteś pewien, jakie ilości alkoholu są dla Ciebie bezpieczne, zapytaj o to swojego lekarza. Jeśli jednak już cierpisz z powodu choroby wątroby, powinieneś całkowicie zrezygnować z picia alkoholu.

Dbaj o prawidłową masę ciała

Ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby i innych chorób wątroby jest większe u osób z nadwagą. Utrzymanie prawidłowej masy ciała niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia – i może także pomóc wątrobie.

Dbaj o higienę

Myj ręce mydłem i ciepłą wodą po skorzystaniu z toalety lub po zmianie pieluchy u Twojego dziecka, jak również przed przystąpieniem do przygotowywania posiłków lub przed jedzeniem. Nie udostępniaj innym osobom osobistych przyborów, takich jak maszynka do golenia, szczoteczka do zębów czy obcinacz do paznokci.

Uprawiaj bezpieczny seks

Seks z wieloma partnerami lub seks bez zabezpieczeń zwiększa ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.

Ogranicz kontakt z toksynami

Wiele produktów, które codziennie używamy może zawierać substancje toksyczne, które mogą uszkadzać komórki wątroby: środki czystości, aerozole, środki przeciw owadom, chemikalia i różne dodatki. Jeśli to możliwe, należy unikać lub próbować ograniczyć bezpośredni kontakt z tymi substancjami.