Terapie wspomagające w chorobach wątroby

Oprócz zdrowego stylu życia, zdrowej diety i być może leczenia farmakologicznego, istnieje kilka alternatywnych terapii, które mogą mieć pozytywny wpływ na osoby z chorobami wątroby. Na tej stronie możesz znaleźć niektóre z nich. Jak zawsze: jeśli nie masz pewności, czy alternatywne metody leczenia są dla Ciebie odpowiednie, skontaktuj się z lekarzem.

Ekstrakt z ostropestu plamistego

Jednym z najczęstszych zastosowań ostropestu plamistego są problemy z wątrobą. Aktywny składnik ostropestu plamistego – sylimaryna działa ochronnie i regenerująco na komórki wątroby. Działa też przeciwzapalnie i odtruwająco, dlatego jest polecana jako leczenie wspomagające w przypadku uszkodzenia wątroby.

Antybiotyki

Niewchłaniające się z przewodu pokarmowego antybiotyki, takie jak rifaksymina, metronidazol i neomycyna, zmieniają bakteryjną florę jelitową, zmniejszając ilość bakterii wytwarzających ureazę. W ten sposób zmniejszają ilość amoniaku wytwarzanego przez bakterie, a w konsekwencji zmniejszają także ilość amoniaku przedostającego się z jelit do krwi. Antybiotyki nadają się do krótkotrwałej terapii powikłania marskości wątroby, jakim jest encefalopatia wątrobowa.

Laktuloza

Laktuloza to niewchłaniający się z przewodu pokarmowego cukier stosowany w leczeniu zaparć i encefalopatii wątrobowej. Jest stosowany w postaci płynnej – jako syrop. 

Laktuloza zmiękcza masy kałowe i pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając w ten sposób zaparciom.

Zaparcia z kolei sprzyjają wchłanianiu się wytwarzanego w jelitach amoniaku do krwi, co nasila objawy encefalopatii. Lecząc zaparcia, zapobiegamy encefalopatii wątrobowej.

Ponadto laktuloza zmienia odczyn (pH) treści jelitowej na bardziej kwaśny, co hamuje namnażanie się bakterii wytwarzających amoniak. Również w kwaśnym pH przenikanie amoniaku z jelit do krwi jest utrudnione. Z tych względów laktuloza może być pomocna w zapobieganiu rozwojowi encefalopatii wątrobowej.

Aminokwasy rozgałęzione

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) to: walina, leucyna i izoleucyna. Należą do tzw. niezbędnych aminokwasów, czyli takich, które nie mogą być wytwarzane przez sam organizm i muszą być przyjmowane z pożywieniem lub jako suplement diety. Występują w większości produktów zawierających białko. W przeciwieństwie do innych aminokwasów, aminokwasy rozgałęzione są w mniejszym stopniu metabolizowane w wątrobie, a w większym stopniu w innych tkankach, np. w mięśniach.