Na tej stronie znajdziesz ogólne wskazówki i rekomendacje dotyczące zdrowego żywienia. Być może nie wszystkie będą dotyczyły Ciebie – jeśli nie jesteś pewny, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Nie pij alkoholu
Alkohol jest największym wrogiem wątroby! Pamiętaj o alkoholu ukrytym, np. w czekoladkach czy innych produktach.
Owoce i warzywa 5 razy dziennie
Jako przekąska czy główny posiłek – jedz owoce i warzywa przynajmniej 5 razy dziennie. To wzmocni Twój układ odpornościowy i wątrobę!
Kilka małych posiłków zamiast trzech dużych
Spożywanie mniejszych posiłków pozwala na ciągłe dostarczanie organizmowi składników odżywczych – bez przeciążania wątroby.
Unikaj pokarmów, które źle tolerujesz
Są to na przykład bardzo tłuste potrawy, niedojrzałe owoce lub warzywa, takie jak kapusta, które mogą powodować wzdęcia.
Stosuj zróżnicowaną i zbilansowaną dietę
W ten sposób Twój organizm niemal automatycznie otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze – a także jedzenie staje się interesujące!
Wybierz delikatne metody gotowania
Właściwe metody przyrządzania posiłków mogą pomóc w zachowaniu ważnych składników i witamin w żywności: gotowanie na parze, gotowanie w szybkowarze i smażenie na powlekanych patelniach z niewielką ilością tłuszczu.
Zawsze jedz powoli i świadomie
Unikaj także jedzenia zbyt gorących i zbyt zimnych potraw.
Używaj świeżych składników
Świeże składniki zachowują wszystkie wartości odżywcze. Kupowanie bardzo świeżej żywności może również uchronić przed pleśnią i innymi substancjami szkodliwymi dla wątroby. Staraj się unika produktów przetworzonych i fast food’ów.
Dowiedz się, skąd pochodzą kupowane produkty
Obecnie wiele produktów spożywczych z przemysłowej produkcji masowej może zawierać trujące i obce substancje. Staraj się więc kupować jak najwięcej lokalnych, ekologicznych produktów – jest to szczególnie ważne dla osób z chorobami wątroby.